Športujete v meste? Jedno pravidlo je pri behu nenaHRADiteľné

29.06.2020 15:07

Čoraz viac ľudí prichádza na chuť rekreačnému behu. Popri širokej škále zdravotných prínosov je výhodou obľúbeného športového hobby aj fakt, že sa mu môžete oddávať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Má to však svoje limity. Niektoré časti mesta by mali byť pre bežca tabu.

Behávate popri ceste plnej áut? Nielenže sa oberáte o scénické výhľady, ale koledujete si o oveľa závažnejšie zdravotné problémy. Pri zdržiavaní sa v prostredí so zvýšeným podielom emisií vo vzduchu sa v našom organizme aktivuje niečo ako kontrolný mechanizmus. Telo sa bráni vdychovaniu splodín tak, že prechádza do šetriaceho režimu dýchania. Dýchacie cesty sa mierne zúžia a samotné dýchanie je povrchovejšie.

Dýchací paradox bežcov

Takáto ochrana je za normálnych okolností prospešná, no v prípade aeróbnej športovej aktivity, akou je napríklad aj beh, sa môže stať kontraproduktívnou, ba dokonca nebezpečnou. Pri behu je totiž nutné naraz spracovať väčší objem vzduchu, pretože svaly na svoju zvýšenú činnosť vyžadujú kyslíkové palivo. No namiesto toho, aby sme pľúca dosýta „nakŕmili“ požadovanou dávkou čistého vzduchu, v znečistenom prostredí sú naše nádychy plytké. A je to cítiť. Telo začína haprovať. 
Bežci tento stav veľmi dobre poznajú. Prejavuje sa bolesťami hlavy či hrudníka, slzením, škriabaním v hrdle, kašľaním a pocitom, že sme na konci s dychom. A to sú len krátkodobé príznaky. Tie dlhodobé sa môžu vážne podpísať na našej kondícii. V jednom fínskom prieskume vedci dokonca potvrdili súvislosť medzi behom na nečistom vzduchu a zvýšeným rizikom srdcového infarktu.

Trasu voľte citlivo

Ak chcete, aby beh zdravie upevňoval, nie sabotoval, stačí nasledovať jednoduchú radu: zvoľte si za svoju bežeckú trasu miesto s nenaHRADiteľnou atmosférou – také, v ktorom bude radosť športovať pre množstvo príjemných vizuálnych stimulov a kde sa zároveň môžete zhlboka nadýchnuť bez obáv, že plníte pľúca jedmi.

Bratislava patrí k otvoreným mestám bez výraznejších prekážok pri prúdení vetra, čo prispieva k ľahšiemu rozptylu škodlivín v ovzduší. To ale neznamená, že v nej nie je dosť zdrojov znečistenia, predovšetkým z priemyslu a z dopravy. Rizikové pre bežcov sú najmä oblasti okolo ťažiskových komunikácií, a tak neprekvapí, že v meraniach kvality vzduchu pravidelne obstáva najhoršie Trnavské a Račianske mýto, Šancova, Bajkalská či Ružinovská ulica.

Horský park – raj bežcov

Naopak, k najvyhľadávanejším lokalitám športovcov patrí les v centre mesta – Horský park. Nielenže slúži svojou veľkorysou 22-hektárovou výmerou ako rozsiahla zásobáreň kyslíka, ale prírodný povrch jeho lesných cestičiek tvorí ideálny podklad na našľapovanie chodidiel. Pokročilí bežci ocenia aj väčšie prevýšenie a schody, ktoré možno využívať na výbehy a tým na celkové zefektívnenie tréningu.
Aj keď opustíte areál Horského parku, môžete ostať v svižnom bežeckom tempe. Celá okolitá zóna patrí k miestam s najčistejším vzduchom v Bratislave, a to vďaka nízkej frekvencii áut, dostatku zelene či svahovitému terénu hradného kopca.

Zdravší nádych každý deň

Dennodenne prefiltrujeme v pľúcach približne 10 000 litrov vzduchu. Pokiaľ vám záleží na tom, čo dýchate, urobte z čistoty vzduchu prioritu nielen pri plánovaní bežeckých trás, ale aj nového bývania.
Ak hľadáte miesto s nenaHRADiteľnou atmosférou v úplnom centre Bratislavy, očarí vás bytový dom v lukratívnej staromestskej štvrti na hradnom kopci. Blízko mestu, blízko lesu a blízko zdravým nádychom, ktoré si môžete vychutnávať každý deň.


Napíšte nám

Ak vás náš projekt zaujal, zašlite nám prosím svoje kontaktné údaje a my sa vám v najkratšom možnom čase ozveme.